29 Mart 2010 Pazartesi

KEMER SÜSÜOturduğumuz evde gece holünü antreden ayıran bir kemer var. (Aynı şekilde lavabo ve wc’yi de antreden ayıran bir kemer daha var. Aslında her iki yerde de kapı olmasını tercih ederdim. İnşallah kendi evim olduğunda buna dikkat edeceğim.) Bu kemere ne zamandan beri hareket katacak bir şeyler yapmak istiyordum. Önce boncuklardan bir süs yapayım dedim. Sonra yoyolarla mı süslesem diye düşündüm. En sonunda keçeye karar kıldım. Keçe konusunda Gönüldenele’den yardım aldıktan sonra (Konya’da nerede bulabileceğim konusunda kendisi yardımcı oldu. Sağolsun) doğruca keçe almaya gittim. Kafamda tasarladığım iki farklı renk kombinasyonu vardı. İlki lila ve pembe (gece holündeki halıya uyması için), ikincisi ise turuncu ve yeşildi(antredeki halıya uyması için). Keçe almaya gittiğim yerde lila ve pembe kombinasyonunu tonları açısından tutturamayınca, ikinci alternatife yönelerek turuncu ve yeşile karar verdim. Akşam yemekten sonra hevesle keçelerimin başına oturarak kafamdaki projeyi hayata geçirmeye başladım. Keçelerle ilk çalışmam olduğu için biraz tereddütlerim olsa da beni memnun eden bir çalışma çıktı ortaya.

Önce bir su bardağı ile kartona yuvarlak bir kalıp oluşturdum. Bu kalıbın ortasına daha küçük bir yuvarlak çizerek bu kısmı kestim. Yani ortası delik bir kalıbım oldu. Önce büyük yuvarlakları kestim. Ardından ortadaki küçük yuvarlakları keserek çıkarttım. Yere kadar uzun olsun istemediğim için kemerden yaklaşık 50 cm sarkacak şekilde ip boylarını ayarladım. Keçeleri ipe dizerek sabitledim. Ardından her keçe dizisini kemere küçük bir bantla yapıştırdım. (Kiracı olduğumuz için eşim eve çivi çakma konusunda biraz hasas o yüzden bantla tutturmayı tercih ettim. İlerde sıkılırsam başka yerlere transferi de kolay olur diye düşündüm.) Böylelikle gece holünü ayıran kemer daha belirgin hale geldi. Evimiz de biraz renklendi.

İlerde lavabo ve wc’yi ayıran kemer için de bu şekilde bir süs düşünüyorum. Bakalım o ne zaman hayata geçer.

4 yorum:

 1. süper olmuş ya bizim evde de böyle bir kemer var ve ben de yapmak istiyorum akşam nasipse keçe alayım ben de..ne kadar alsam yeter canım ve hangi tür ip kullandın

  YanıtlaSil
 2. merhabalar ayşe,
  bu benim ilk keçe çalışmam. ebat olarak 50*30 gibi bir parça almıştım. daha doğrusu aldığım yerde bu şekilde satılıyordu. ama fazlasıyla yetti de arttı. kalanını başka işlerde kullanıyorum. kullandığım ip ise yazma kenarlarına oya yapılan masura denen naylon iplerden kullandım. keçeleri ipe dizerken keçenin arasından geçirerek sabitledim. yani keçeler ipte istediğim yerde dursun diye bir kaç dikişle sabitledim. umarım faydalı olmuştur.

  YanıtlaSil
 3. teşekkür ederim canım.dün alamadım ama kafamda baya kurdum bugün alıp hafta sonu yapıcam nasipse..bu arada ben de konyalıyım:)

  YanıtlaSil
 4. Ben konyalı değilim ama 9 yıldır konyadayım:) Burda olmaktan mutluyum. seviyorum konyayı:)

  YanıtlaSil

Hadi birşey söyle:)